Klasyka polskiego fantasy – Krew elfów

Pierwsza część wiedźmińskiej sagi, kontynuacja opowiadań zawartych w częściach “Ostatnie życzenie” i “Miecz przeznaczenia”, sedno gatunku fantasy oraz jedna z najpopularniejszych powieści Andrzeja Sapkowskiego – “krew elfów (kup już dziś, szybka wysyłka!)“.

O czym opowiada książka?

“Krew elfów” to powieść rozpoczynająca serię o Geralcie z Rivii, wiedźminie, który opiekuje się dzieckiem-niespodzianką – Cirillą. Akcja utworu według samego utworu rozgrywa się w quasi-średniowieczu, co pozwala na wprowadzenie nie tylko bohaterów ludzkich, lecz także elfów, krasnoludów czy czarodziejów. Główny bohater przemierza stworzone przez Sapkowskiego uniwersum zabijając potwory, które wdarły się do świata dzięki magicznemu wydarzeniu zwanemu koniunkcją sfer. Pozwala mu to na utrzymanie siebie i swojego wiernego towarzysza, którym jest koń o imieniu Płotka. Ta część sagi wprowadza także nową, ważną postać, którą jest czarodziejka Triss Merigold. Jej głównym zadaniem u boku wiedźmina jest wspólne wychowywanie Ciri. W pierwszej książce sagi o Gerlacie Sapkowski stopniowo wprowadza czytelnika w swój świat, na bieżąco go kreując oraz przedstawiając kolejne postacie. Drugoplanową rolę w powieści odgrywa geopolityczny konflikt Nilfgaardu, państwa prowadzącego ekspansję w kierunku północnych terenów, opanowanych między innymi przez królestwo Temerii czy Rivii. Stawiają one opór Nilfgaardowi zjednoczone nie tylko dzięki wspólnemu językiem, lecz również dzięki zbliżającemu się zagrożeniu. 

“Krew elfów” przyciąga czytelników przede wszystkim swoim świetnym humorem oraz unikalnym spojrzeniem autora na wytworzony świat. Na kartach powieści umieścił on wiele uniwersalnych prawd o polityce i społeczeństwie, które, mimo że umieszczone w świecie fantastycznym, mają zastosowanie również w rzeczywistości.

Kim jest autor powieści?

Andrzej Sapkowski to polski pisarz fantasy i twórca kultowej postaci Geralta z Rivii, która przysporzyła mu fanów na całym globie. Jest drugim najczęściej tłumaczonym na języki obce polskim autorem, zaraz po Stanisławie Lemie. Odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa naukowego medalem Gloria Artis, przyznawanym za wyróżniającą się działalność artystyczną i szczególny wkład w rozwój kultury.